a) $$434 \cdot 31 + 65 \cdot 17$$
$$434 \cdot 31 = 13454$$
$$65 \cdot 17 = 1105$$
$$13454 + 1105 = 14559$$
**Ответ:** **14559**
б) $$179 800 : 29 - 72 \cdot 78$$
$$179 800 : 29 = 6200$$
$$72 \cdot 78 = 5616$$
$$6200 - 5616 = 584$$
**Ответ:** **584**
в) $$(607 - 427) \cdot 84 : 36$$
$$607 - 427 = 180$$
$$180 \cdot 84 = 15120$$
$$15120 : 36 = 420$$
**Ответ:** **420**
г) $$68 \cdot (256 + 144) : 340$$
$$256 + 144 = 400$$
$$68 \cdot 400 = 27200$$
$$27200 : 340 = 80$$
**Ответ:** **80**